Widgetized Sidebar

This panel is active and ready for you to add some widgets via the WP Admin

  • Home Proč je sledování železničních vozidel důležité
Proč je sledování železničních vozidel důležité

Proč je sledování železničních vozidel důležité

Moderní technologie dnes zasahují prakticky do všech oborů. Hromadná doprava není výjimkou. Ovšem některé z nich budí poněkud podezření. Jednou z nich je i satelitní sledování železničních vozidel RMC systém. O co se jedná?

 

Ve své podstatě jde o to, že každá lokomotiva má v sobě zabudován lokátor, ne nepodobný tomu, který najdeme v jakékoliv GPS navigaci. Ten vysílá signál a údaje o poloze, které jsou posílány do ústředí. Zde tedy mohou pracovníci v reálném čase vidět, kde se který vlak nachází.

 

vlak1

 

Samozřejmě, může se to zdát jako narušování soukromí, avšak stačí se jen trochu zamyslet a pochopíme, proč je to tak důležité. Koneckonců není to žádné velké tajemství. A přeci jen, ani není tajné, že se něco takového děje.

 

Především zde jde o to, aby bylo možné organizovat vlakovou dopravu tak, aby byla prakticky vyloučena možnost srážky dvou strojů. Asi nikdo nebude rozporovat, že to je pro bezpečnost nejen cestujících velmi důležité.

 

Dále to umožňuje pružně reagovat v případě, že některý ze strojů náhle zastaví, například proto, že se objeví překážka na trati. Tou může být třeba spadlý strom či přetrhané vedení. Operátoři hned uvidí, že stroj zůstal stát a zastaví na daném úseku dopravu do té chvíle, než se situace vyřeší. A pokud již bude na stejné trati jiný vlak, bude operátor moci varovat jeho strojvůdce, aby zastavil, dříve než dojde ke srážce.

 

vlak2

 

Jistě, je pochopitelné, že někteří lidé se mohou bát, že se tyto informace dostanou do rukou neoprávněným osobám. Ovšem co by s nimi dokázali dělat? Museli by je mít v reálném čase, aby dokázali lokomotivu zastavit v průběhu cesty. A koneckonců, máme jízdní řády, které nám dávají v podstatě ty samé informace. Pokud známe průměrnou rychlost lokomotivy na daném úseku (což lze velmi snadno zjistit), pak není problém spočítat si, kdy nejspíš bude na určitém místě.

 

Jak je vidět, není třeba se této technologie bát. Koneckonců je tu proto, aby nám zajistila větší bezpečí.