Dům a zahrada

Ideální bydlení pro mladou rodinu

Pro běžnou rodinu je zcela dostačující dům o velikosti 3 plus 1. Na podobnu dispozici jsme zvyklí i z bytu, kde většina lidí strávila alespoň část života. Jde hlavně o to jak velké pokoje jsou. Obecně dva dospělí a dvě děti využijí ložnici, obývací pokoj a dětský pokoj. Část lidí chce dětem dopřát soukromí a tak jim chtějí pořídit každému vlastní pokoj. V takovém případě už je vhodnější 4+1 a nebo bungalov 5+1. Místnost navíc lze využít podle potřeby třeba k vytvoření pracovny.

nový bungalov

Jaký dům zvolit a proč?
Když si někdo vybírá dům, musí si vybrat takový dům, který bude dostačující z hlediska rozlohy. Tady záleží tom, jak velký máte pozemek. Podle stavebního zákona se musí dodržet odstup od sousedního pozemku, takže většinou nelze využít celou šířku pozemku. Pokud máte užší pozemek, bude pro vás vhodnější spíše dům s menší zastavěnou plochou a obytným podkrovím či plnohodnotným patrem.

Pro velké pozemky jsou vhodné přízemní bungalovy, které mají většinou valbovou střechu. Najdete je po celé republice v podobě zděného domu i dřevostavby. Můžete si nechat dům postavit na klíč. Stavební firmy nabízí svoje typové projekty. Pokud vám nebude vyhovovat žádný z nich, velice často je možné si projekt nechat upravit podle potřeb.

stavba domu

Jak naložit s okolím?
Opět záleží na velikosti pozemku, u malých pozemků je lepší využít co největší plochu jako zahradu. Kdo nechce nic moc pěstovat, může si vytvořit okrasnou zahradu, kde bude mít terasu či pergolu, květiny a různé dřeviny. Pro děti se vždy najde místo k montáži prolézaček a podobných věcí. Existují i precizně vytvořené projekty pro malé pozemky, ale je potřeba počítat s tím, že půjde spíše o patrovou stavbu. Bungalovy se těší obrovské oblibě zejména díky tomu že jsou přízemní. Jestli chcete mít jen přízemí, bude to chtít větší pozemek, kam se bez problémů vleze.