Význam techniky

Co to vlastně je technika? Jsou to stroje, jsou to postupy výroby, je to něco hmotného, ale může být i nehmotná právě v podobě vědomostí o postupu výroby něčeho. Jako první věc, která Vás napadne, když se řekne technika, bude pravděpodobně Váš telefon, počítač, hodinky, auto nebo třeba výrobní linka. To vše je technika, ale je jí ještě mnohem více. Technikou je lékařský přístroj, který slouží k záchraně našich životů, technikou je tank, který má schopnost životy brát, technikou je i stavební jeřáb, který pomáhá při stavbě nové budovy, ale když na něho přiděláte bourací kouli, má moc i bourat.

bitevní tank

Takže je technika dobrá, nebo špatná? Technika je pouze technika, má své užitné vlastnosti, ale to, jak je použijeme je na nás lidech. Stejně jako dokáže zabíjet tank, dokáže to i lékařský přístroj, jeřáb i výrobní linka. Ale i tyto věci dokážou životy zachraňovat, lékařský přístroj Vám může vrátit život, nebo ho zachránit tím, že u Vás jeho pomocí bude diagnostikována nějaká nemoc, kterou budou moci lékaři včas léčit. Stejně tak výrobní linka, která může vyrábět například potraviny, ale může také vyrábět zbraně. I jeřáb může být použit jako pomocník při stavbách výškových budov, ale také jako nástroj jejich zkázy. A co tank? Ten si říkáte, je jen špatný, protože je určený k zabíjení. Ale co když někdo napadne náš stát a potom nám ten tank zachrání život?

To, jestli je technika pomocníkem, nebo zkázou záleží pouze na lidech a na tom, jak ji používají. Technika není ani dobrá, ani špatná, takové vlastnosti mají pouze lidé, kteří tu techniku používají.
lékař u pacienta

A ano, technika je v dnešní moderní době potřebná. Bez techniky a jejího vývoje bychom ještě hopsali někde v jeskyni okolo ohně a živili se kořínky, které nalezneme. Význam techniky je pro lidstvo veliký a velmi významný, bez první techniky, jakou byli pazourky a podobně bychom byli všichni pojídači kořínků umírající na horečku a jiné banální nemoci, které se dnes běžně léčí.