Nákupy

Rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou ..?

Převod hrubé mzdy na čistou je s naší v i r t u á l n í k a l k u l a č k o u č i s t é m z d y více než jednoduchý! Rozumíme vám, že když se podíváte do výplatní pásky, leckdy vidíte změť číslic a nedokážete jim porozumět. Zajímá vás tak již jen jedno číslo, a tím je vaše dobírka. Ale přesto byste chtěli výplatní pásce rozumět, rozumět tomu, jak se vlastně nakládá s vaší mzdou? Kolik peněz dostanete vy a kolik peněz si odkrojí stát z vaší mzdy?

daň úřad

Pak zůstaňte s námi a my se vám pokusíme vysvětlit, jak se mzdová účetní „dostane“ výpočtem z hrubé mzdy na čistou. Nebude to nic složitého.

Pro začátek základní informace

Vaše mzda se zúčtovává (počítá) podle zákona v h r u b é m, někdy můžete slyšet i název brutto mzda. Od této brutto musí mzdová účetní odečíst zálohu na daň, která činí zpravidla patnáct procent a povinné odvody srážek. Což jsou 4,5 procent odvod na zdravotní pojištění, které následně zaměstnavatel odvádí vaší zdravotní pojišťovně, kterou jste si zvolili a dalších 6,5 procenta pojistného na sociální zabezpečení, které odvádí na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.

Pokud se již tento odstavec pro vás tváří nepochopitelně, nezoufejte, protože s naší kalkulačkou čisté mzdy bude výpočet už následně jednoduchý. Chtěli jsme vám jen přiblížit postup zpracování vaší mzdy, kdy od hrubé mzdy se odečítají povinné srážky ze zákona.

česká měna

Do naší kalkulačky již jen zadáte vaši celkovou hrubou mzdu, zdali jste student, osoba zdravotně tělesně postižená s průvodcem, pobíráte invalidní důchod prvního, druhého či třetího stupně a kolik vyživujete dětí ve vaší domácnosti. Případně, zda je některé z dětí ZTP/P.

A kalkulátor si následně s vyplněnými údaji lehce poradí. Kliknete na tlačítko SPOČÍTAT a rázem znáte výši vaší čisté mzdy! A to bez dalších znalostí zákonů a paragrafů se ihned dozvíte jaká mzda vám bude vyplacena!