Jak si za studentské peníze koupit nezávislost?


„Tomáši, v kolik jsi to včera zase přišel domů, prosím tě? A zase jak dělo…“ Posloucháte zas a znovu stejné stížnosti své mámy. Říkáte si, kéž bych se tak mohl odstěhovat. Ale z Vašim nabitým studentským životem máte po kapsách jenom pár drobných. Copak se s tímhle můžete osamostatnit?

V dnešní době žijí studenti nezávislým životem v návaznosti na tak nízké finanční úrovni, že by Vás to možná až překvapilo. Jde jen o to, být chytrý a nenechat se takzvaně opít rohlíkem. Jak ptáte se?
pár vařící jídlo

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Rada starší než lidstvo samo. Pokud si skutečně nemůžete dovolit bydlet sám, jednoduše si pořiďte spolubydlícího. Můžete se poptat osobně, nebo prostě vypsat inzerát. Není nic jednoduššího. Možná si říkáte, že to můžete rovnou zůstat doma u maminky. Omyl. Protože jakkoli si budete s novým spolubydlícím blízký, nikdy Vám nebude kontrolovat večerku ani počet kalorií v jídle.

Má to i spoustu dalších výhod. Nejen, že se podělíte o nájemné, ale můžete v tom člověku najít doživotního přítele, dokonce partnera a naučit se vymýšlet kompromisy.
skupina studentů

KRÁLOVSKÉ DĚLENÍ

Vše si dělte rovným dílem. Od útrat v baru, přes nákup spotřebičů do domácnosti, až po naplnění lednice potravinami. Brzy zjistíte, že dělení financí je skvělý způsob, jak nakoupit co chcete, aniž by to nějak výrazně ublížilo Vašemu rozpočtu. A čím víc Vás v podnájmu bude, tím menší bude pak Váš konečný podíl na penězích.

PO DOMÁCKU = LEVNĚJI

Tento bod můžete aplikovat ve více oblastech. Nejčastěji pak samozřejmě v kuchyni. Protože zatímco si v rychlém občerstvení koupíte kebab za 120 Kč, s dobrým uvažováním si za stejnou cenu můžete připravit jídlo na celý den. Je to sice trochu náročnější na práci a čas, ale za to ušetříte a naučíte se nové dovednosti do budoucího života.

Může se také jednat o pořizování levněji. Vždyť proč byste si měli kupovat plato vajec za nehorázné ceny, když Vaše babička má na zahradě slepice a vajíčka Vám dá třeba jen výměnou za dvacet minut společně stráveného času. To je dobrý obchod, ne?

ZPENĚŽTE TO, CO VÁS BAVÍ

Najít si práci, je přirozeně ten nejlepší způsob, jak přijít k penězům. Samozřejmě můžete brát hned první práci, která se naskytne. Ale pokud jste trpělivý, umíte hledat a máte jasnou vizi, můžete si ke studiu najít takovou brigádu, která Vás bude bavit a naplňovat.

Takže ano, pokud milujete hudbu bez ohledu na žánr, zkuste se poohlédnout po místě v obchodě s hudebninami. Pokud milujete školu, proč ji nevyužít ještě lépe tak, že budete doučovat?

PŘEMÝŠLEJTE

Tímto bodem se všechno uzavírá. Protože cokoliv budete dělat, bez řádného přemýšlení to prostě nebude fungovat správně. Od výběru spolubydlícího, přes nákup potravin až po práci. Skutečně si potřebuju koupit tenhle hrozně drahý sýr, když jsem ho posledně vyhazovala skoro neporušený?

Buďte chytří. Nenechte se uchlácholit a nebuďte snadnou kořistí. Když tohle dodržíte, je jedno jak nízké jsou Vaše finanční možnosti. Když máte mysl otevřenou, můžete získat nezávislost za pár korun.